Haber

Son dakika! Erdoğan’dan Azerbaycan-Ermenistan gerilimine ilişkin ilk açıklama: Karabağ’da atılan adımlar doğru değil

Azerbaycan-Ermenistan sınırında son bir haftadır gerilim oldukça yüksekti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine ateş açtığını duyurdu; Ermenistan ise Azerbaycan’ın sınırda sevkiyat yaptığını iddia etti. Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerginliğe müdahale ettiğini belirterek, “Aliyev’le görüştüm, yarın da Paşinyan’la görüşeceğim. Karabağ’da atılan adımlar doğru değil.”

LİMİT LİMİT KARIŞIK

Rus güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki yasadışı Ermeni güçleri, son dönemde kazı ve tahkimat faaliyetlerini artırdı. Ermeni güçleri, Azerbaycan ordusunun mevzilerine yaklaşmak ve kendi mevzilerini güçlendirmek amacıyla hendek kazma ve çeşitli tahkimat faaliyetleri gerçekleştirdi. Ayrıca Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda sözde seçim yapıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, birkaç gün önce Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine ateş açtığını açıklamıştı.

“PAŞİNYAN’A UYARI VERMESİNİ SÖYLEYECEĞİM”

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev’le telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Erdoğan, “Ermenistan’ın Karabağ’da attığı adımlar doğru değil. Bunu kabul etmek mümkün değil. Biz de olumlu bakmıyoruz. Yarın Paşinyan’la görüşeceğim. Bu konuda uyarmalarını isteyeceğiz ve bu konuda uyarmalarını isteyeceğiz” dedi. Böyle bir seçim kesinlikle mümkün değil. Görüştüğüm ülkelerin hiçbiri bunu söylemiyor aslında.” “Kabul etmiyor.” söz konusu.

muratpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu