Haber

Bakan Kurum: Deprem bölgesinde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 156 bin

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kilis’te bulunan Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki toplantının ardından hasar tespit çalışmaları ve yapılacak yeni konutlar hakkında bilgi verdi.

“1 MİLYON 188 BİNANIN DENETİMİ TAMAMLANDI”

Bakan Kurum, depremden etkilenen bölgelerdeki hasar tespit çalışmalarına ilişkin şunları söyledi; “Şu ana kadar 4 milyon 371 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 188 bina incelendi ve 507 bin bağımsız bölümden oluşan 156 bin binanın yıkıldığını, derhal yıkılacağını ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. ağır hasarlıdır.”

Deprem bölgesinde çöken, acilen yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 156 bin” layout=”intrinsic” width=”640″ height=”426″>Bakan Kurum deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.

“ORTA, YAVAŞ VE HASARSIZ BİNALARI İNCELEYECEĞİZ”

Hatay’ın Defne ilçesinde 20 Şubat’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremi hatırlatan Kurum, “43 bin 624 bina ve 125 bin 187 binadan oluşan orta hasarlı, az hasarlı ve hasarsız tüm yapıları yeniden inceleyeceğiz. Şimdiye kadar incelenen bağımsız bölümler, “6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerde bu yapıların hasarlarını tek tek gidip inceleyeceğiz. Diğer bölgelerden de talepler oldukça fazla, tespitlerimizi yine orada yapacağız.” dedi.

“270 BİN KONUT İNŞAATI BAŞLIYOR”

Yeni yapılacak konutlarla ilgili bilgi veren Bakan Kurum, “200 bini konut, 70 bini köy konutu olmak üzere 270 bin vatandaşımızı iki ay içinde aileleriyle birlikte ev sahibi yapmak için yapım çalışmalarımıza başlıyoruz. Evlerimizin ihalelerini etap etap yapıp hızla yapım sürecine gireceğiz” dedi.

haber-finike.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu