Teknoloji

Stellantis e-yakıtlar üzerinde çalışmaya başlıyor

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA kümesi, 2020’de yüzde 50-50 ortaklıkla birleşme konusunda anlaştı ve birleşme, Ocak 2021’de Stellantis markası altında gerçekleşti.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Stellantis, motorlarının birçoğunda e-yakıt teknolojisini test etmeye başladığını duyurdu.

Motor1 Türkiye’de yer alan habere göre Stellantis, iklim değişikliği ile mücadele ve emisyonları azaltmak için e-yakıtın otomotiv endüstrisinin bir modülü olması gerektiğini söylüyor.

Buna göre e-yakıtlar, 2025 ile 2050 yılları arasında Avrupa’da 28 milyon araçta CO2 emisyonlarını 400 milyon tona kadar azaltabilir.

e-yakıt nedir

E-yakıt, geleneksel yakıtların yerini alması planlanan sentetik bir yakıt türüdür ve önümüzdeki günlerde çok daha fazla üreticinin e-yakıtlar üzerinde çalışması beklenmektedir.

Stellantis, e-yakıt kullanılarak 2014’ten 2029’a kadar üretilmiş ve üretilecek olan 28 benzinli ve dizel motoru test ediyor.

Geçen yılın sonlarında Porsche, 75 milyon dolar yatırım yaptığı Şili’deki tesisinde e-yakıt üretimine başladığını duyurdu.

silivri-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu