Yaşam

Özgür Sanat Meclisi toplandı: ‘Sanatçılar kent konseyleri kuracak’

Özgür Sanat Meclisi dün akşam Kadıköy Gazhane’de “Sanatçılar konuşuyor” konulu bir toplantı yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yeşil Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), şair Ahmet Telli, yazar ve gazeteci Ahmet Nesin, müzisyenler Feryal Öney ve Cahit Berkay, yazar Ahmet Ümit, oyuncu Parıltı Sürer, yazar Mine Soysal Birçok sanatçının çağrıda bulunduğu toplantıda, sanatçıların yaşadıkları zorluklara ilişkin analiz önerileri üzerine tartışma ortamı oluşturuldu.

Toplantıya Gölge Kültür ve Sanat Merkezi (GKSM), Bilim Eğitim Estetik Kültür ve Sanatı Araştırma Vakfı (BEKSAV) yöneticileri de katıldı. Görüşmeye HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Kerem Fırtına da katıldı.

SANATÇILARIN SORUNLARI KONUŞULDU

Çok sayıda kişinin halka açık bir alana geldiği toplantıda, sanatçıların sanatlarını icra edecekleri bir yer bulamama ve ekonomik yetersizlikler nedeniyle sanatlarını icra edememe gibi sorunların yaşandığı görüldü. Toplantıda, yasaklanan oyun ve konserler, sansürlenen sinemalar ve yıllardır süregelen ‘ayrıcı ve ötekileştirici’ kimlik politikalarıyla tüketilmeye çalışılan bir barış kültürü ve susturulmaya çalışılan diller olduğu kaydedildi. .

‘SİVİL ORGANİZASYONUN ALTTAN SONRA SANAT MODELİ’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre toplantıda söz alan Karşı Sanat’tan Feyyaz Yaman, bağımsız bir sanat kuramadıklarını söyledi. Yaman, “Devletin kültür politikaları ve özel sektör hakimiyetinden bağımsız, aşağıdan yukarıya, sivil örgütlenme ve sanat modeli geliştiremedik. Zaman zaman dernekler kurduk. Ama her seferinde. bir parçalanmanın ya da çözülmenin eşiğinde kaybolduk. Aşağıdan yukarıya politik ve sanatsal bir estetik birliktelik. Nasıl örüyoruz, bu gerçekten en büyük sorun olarak karşımızda duruyor”.

SANATÇILAR ŞEHİR MECLİSİ’Nİ KURACAK

Toplantıda eşitlikçi ve çoğulcu bir yurttaşlık hakkı ve özgür sanat ortamı için Özgür Sanat Meclisi çatısı altında örgütlü adım atmaya davet edildi. Toplantıda alınan karara göre seçilen 10 sanatçının bundan sonra Kent Meclisleri kuracağı, sanatçılar arasında örgütlenme ve birbirlerine destek olacağı belirtildi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

hizan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu