Yaşam

Hürriyet Anıtı’nın Osmanlı Padişahı ile Alâkası

Sadece Amerika’da değil tüm dünyada özgürlüğün simgesi haline gelen Özgürlük Anıtı’nın yapıldığı dönemde, Dönemin Osmanlı Padişahı ileÇoğumuz onun şaşırtıcı önemini bilmiyoruz.

1700’lerde Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e bağlandığı yerÖzgürlük Anıtı’nın dikilmesi planlandığı için pek çok ilginç iddia var.

İlk olarak, bu “Özgürlük Heykeli” nedir?

Özgürlük Anıtı, ABD’nin New York eyaletindeki Özgürlük Adası’nda yer almaktadır. bağımsızlığı simgeleyen en ünlü anıtlardan biri. Heykel; Fransa tarafından Amerika’ya hediye edilmiştir.

Sağ elinde meşale, sol elinde ise kitabe tutan anıtın levhasında, Bağımsızlık Bildirgesi Tarihi (Temmuz 1776) yazar ve heykel; Günün her saati tüm ziyaretçilere açıktır.

Osmanlı Devleti’nin heykelin üretim sürecinde dolaylı rolleri vardır.

Bazıları Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanıp inşa edilen Özgürlük Anıtı için. finansal fon kaynakları zorunda. Heykeltıraş çeşitli yollar düşünmeye başladı.

Sonunda, Auguste Bartholdi ayak basmak için ülkeleri birer birer ziyaret etmeye karar verdi. Ziyaret duraklarından biri de Osmanlı İmparatorluğu idi..

Sultan Abdülaziz heykele katkıda bulunmak istedi.

Dönemin padişahı olan Sultan Abdülaziz, heykelin yapımı için küçük bir maddi katkı sağlamayı amaçlamış ancak o dönemlerde iç siyasi durum ve mali zorluklar Bu nedenle planlar tam olarak gerçekleştirilememiştir. Ancak bazı kaynaklarda Abdülaziz’in küçük bir katkı sağladığı yazmaktadır. Yani katkı sağlayıp sağlamadığı belli değil.

Bazı iddialara göre Özgürlük Anıtı aslında Akdeniz’e dikilecekti.

Gazeteci Murat Bardakçı’nın 2004 yılında öne sürdüğü iddiaya göre ilk olarak heykel seçildi. Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı yerMısır Hidivi Said Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Anıt tamamlandığında böyle bir heykel Müslüman insanlar hoş karşılanmayacak Fransa’ya gönderildi. Uzun yıllardır Fransa’da bekleyen heykelin daha sonra ABD’ye hediye edildiği söyleniyor.

Bu çeşitli tezler; bazı yazarlar, gazeteciler ve tarihçiler tarafındandiğerleri ise böyle bir şeyin doğruluğunu tamamen reddediyor.

Kaynaklar: Ulus Türkler, Girişim, Fikirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu