Ekonomi

Gelibolu Peynir Helvasına Yapılan Coğrafi İşaret Başvurusu

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası için coğrafi işaret başvurusu yapıldı.

Kaymakamlığın Gelibolu Stratejik Planı hedefleri arasında yer alan Gelibolu’ya özel çalışmalara coğrafi işaret alınması kapsamında ilçenin değerli gastronomi değerlerinden biri olan Gelibolu peynir helvasının coğrafi işaret tescili başvuru süreci Gelibolu Ziraat Odası tarafından peynir helvası üreten bir işletme tarafından başlatılmıştır.

Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya ve Gelibolu peyniri helvası üreten firmanın işletmecisi Süleyman Burak Batır’ın yaptığı başvuru için kayıt sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Kaya ve Batır, ziyaretleri sırasında başvuru belgesinin bir örneğini Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı’ya sunarak, desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Abacı, Türkiye genelinde birçok il ve ilçede kaymakamlıklar, belediyeler ve odalar tarafından yapılan başvurular sonucunda alınan coğrafi işaretlerin, ülkenin hem kültürel hem de ticari potansiyelinin ve bilinirliğinin artmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.

Peynir helvasının Gelibolu ismi için başvurulacak ilk ürün olmasının heyecan verici olduğunu ifade eden Abacı, “Bu nedenle Gelibolu Ziraat Odası Başkanımızı, yönetimini, üreticilerimizi ve destek veren tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum. onların katkıları.” söz konusu.

Erkan Kaya ayrıca coğrafi işaretin, eserin nerede ve nasıl üretildiğini gösteren değerli bir belge olduğunu belirterek, “Bu tescil ile coğrafi işaretli ürünün kalitesi ve ticari boyutu da değer kazanıyor. Ürettiğimiz ürünlerin Coğrafi işaretli olması bölge ekonomisi açısından son derece önemlidir.” Bu kelimeyi kullandı.

habermilas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu