Ekonomi

EPDK, BOTAŞ’ın Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi için temel kullanım usul ve esaslarını belirledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), BOTAŞ’ın Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) için temel kullanım usul ve esaslarını belirledi.

Edirne ili Keşan ilçesi Saroz-Köpekdere mevkiinde iskeleye bağlanan BOTAŞ’ın yüzer LNG terminaline ilişkin teknik ve işletmeye ilişkin düzenlemelerine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre terminalde ekonomik, verimli ve güvenli operasyon gerçekleştirilecek, limana yanaşan gemilerden LNG boşaltılarak depolanacak ve LNG gazlaştırılarak iletim şebekesine gönderilecek.

Terminalin gazlaştırma kapasitesi, sistemin koordineli ve güvenilir bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Terminalin yıllık azami gazlaştırma kapasitesi 7 milyar 350 milyon metreküp, günlük gazlaştırma kapasitesi 21 milyon metreküp, günlük azami gazlaştırma kapasitesi 28 milyon metreküp, depolama kapasitesi ise 175 bin 665 metreküp olacak. uygun koşullar karşılanırsa sayaçlar.

Terminalde kısa ve uzun süreli depolama mümkün olacaktır.

Terminalde tahliye edilecek gemi veya yük sayısı yılda maksimum 50 olarak belirlenirken, bu sayı yük boyutuna göre artabilir veya azalabilir.

Terminalden hizmet almak için yazılı başvuru yapılacaktır. Başvuru sahiplerinin bir ithalat, toptan satış veya ihracat lisansına sahip olmaları gerekecektir.

altinyaylahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu