Haber

Depremin ardından gidecek yeri ve parası olmayan Suriyeliler parklara sığındı.

Suriye’nin kuzeyindeki Halep’in Aziziye ilçesinde eşyalarını aramak için dönen yerinden edilmiş insanlar, 17 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

HALEP, 18 Şubat (Xinhua) — Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen şiddetli sarsıntılar, Suriye’nin kuzeyindeki Halep’te çok sayıda insanı bir kez daha evsiz bıraktı.

Çoğu insan aileleri için yeni kalacak yer bulmak zorundadır. Parası olanların otellere gitme veya dini alanlarda konut kiralama seçenekleri var. Şanssız olanlar barınağa dönüştürülmüş okullara, hatta parklardaki çadırlara sığınmak zorunda kalıyor.

Suriye’nin kuzeyindeki Halep’te çadırlarda yaşayan ÜİYOK’ler, 15 Şubat 2023. (Fotoğraf: Hummam Pir Ali/ Xinhua)

Bustan el-Kasr bölgesindeki al-Shahba parkında kurulan 24 çadırda yaklaşık 149 kişi barındı. Bazen aynı çadırda 10’dan fazla kişi kalabilir.

Xinhua, sarsıntılardan sonra güneşli bir Çarşamba günü parkı ziyaret etti. Günlerce süren sert soğuk havanın ardından çocuklar çadırların dışında oynarken, aileleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok yorgun görünüyordu. Yüzlerinde hüzün ve yorgunluk belirgindi.

Özellikle kışın dondurucu soğuğuyla tanınan Halep’te, muhtemelen aşırı düşük sıcaklıklara maruz kalmaktan herkes öksürüyordu.

Yerinden edilmiş çocuklar, Suriye’nin Halep kentindeki parkta görülüyor, 16 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

Yerinden edilen kişilerden biri olan Ahmad Wannous, depremin ardından evinden kaçarak bu parka sığındı. Oğlu, karısı ve 10 kişilik geniş ailesiyle bir çadırda yaşıyor.

Xinhua ile konuşan Wannous, yaşananların inanamadığı bir kabus gibi olduğunu söyledi.

Wannous, “Beni uyandırdıklarında bunun gerçek olduğunu anlamadım. Çevredeki binalardan taşlar düşerken oğlumu kucağıma alıp caddeden aşağı koştum. Kabus gibiydi” dedi.

Wannous, depremin neden olduğu hasara savaşın neden olmadığını söyledi.

Wannous, oturduğu binanın hala ayakta olduğu için şanslı ancak güvenlik ekipleri izin verene kadar konutuna giremeyecek.

Wannous, Halep’te durumunun herkes için zor olduğunu belirtti.

Yerinden edilmiş çocuklar, Suriye’nin Halep kentinde halka açık bir parkta görülüyor, 16 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

Yerel Yönetim ve Çevre Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Suriye genelinde depremzedeler için toplam 275 sığınma evi sağlandığını duyurdu.

Bakanlık, ülkenin kuzeyindeki Halep kentinde 235, kuzeybatısındaki Lazkiye’de 32, Hama’da 5 ve Tartus’ta 2 sığınma evi bulunduğunu bildirdi.

Suriye Sağlık Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, depremden kaynaklanan nihai ölü sayısının 1.414’e, yaralı sayısının 2.357’ye ulaştığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin son verilerine göre, Suriye’nin hükümet ve muhalefet kontrolündeki bölgelerinde meydana gelen sarsıntıda yaklaşık 7 bin kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu