Haber

Bursa’da safran üretimi yaygınlaşıyor

BURSA (İGFA) –Tarım Alanlarının Harekete Geçirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Bursa’da safran bitkisinin yetiştirilmesi, yüksek gelirli bir üretim modeli için bu bitkinin bölgede kültürünün tanıtılması ve yöreye kazandırılmasına yoğun ilgi olmuştur. yumruları ve soğanları bulunamayan bitkinin son yıllarda yaygınlaşması ve ekiminin yapılması.

2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulan ve kabul edilen proje ile 78 bin 749 lira bütçeli, yüzde 25 yetiştirici katkılı, Yenişehir ve İnegöl ilçelerinde 3 dekar alan üzerinde 6 üreticiyle, kilo safran yumrularından safran üretimi gerçekleştirilmiştir. gerçekleştirillen.

Yenişehir’de Yazılı ve Papatya mahallelerinde 3 çiftçi, İnegöl’de Halhalca, Hilmiye ve Tahtaköprü mahallelerinde 3 çiftçi ayrıca Yenişehir ilçesi Çeltikçi Mahallesi’nde 1 dönümlük alana bir üreticimiz fidan dikti. 1. ve 2. yıl çiçek hasadının yapılacağı, 3. yıl çiçek hasadından sonra yumru sökümünün yapılacağı belirtildi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2023 yılı 2. Döneminde projenin devamı niteliğinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulan proje kapsamında kökünden sökülen bu yumruların satın alınacağı açıklandı. üreticilerden alınarak diğer yetiştiricilere tedarik edilmektedir.

Projenin ana hedefi olan yumru üretimini artırmak doğrultusunda, 3 yıl sonra soğan hasadı ile bu alanın yaklaşık 100 dekara ulaşacağı kaydedildi.

Projenin takip çalışmaları nedeniyle Mayıs ayında gerçekleştirilen saha çalışmaları sonucunda, projenin tüm dikili alanlarda başarı ile devam ettiği ve yumru muayenesi sonucunda dikilen her bir yumrunun ortalama 20-25 kat arttı.

selimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu