Ekonomi

BMO CEO’su güçlü ABD ekonomik büyümesine dikkat çekti

Bank of Montreal (BMO) İcra Kurulu Başkanı Darryl White, ABD ekonomisinin iyileşen koşullarına dikkat çekerek özellikle Kaliforniya’nın kilit bir pazar olarak önemine vurgu yaptı. Bankanın yıllık toplantısı sırasında White, değişen küresel ortamda bankanın Amerikan ve Kanada ekonomilerindeki müşterilerine hizmet vermek üzere stratejik konumlanmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Piyasa değeri açısından Kanada’nın en büyük üçüncü bankası olan Bank of Montreal, gelirlerinin yaklaşık üçte birini Amerika Birleşik Devletleri’nden elde ediyor. Bu durum, bankanın geçen yıl 16.3 milyar dolarlık tarihi Bank of the West satın alımını takip ederek Kanada bankacılık tarihindeki en büyük anlaşmaya işaret ediyor.

White, Kanada ve ABD arasındaki ticaret ve yatırım bağlarının öneminin altını çizerek, bunun dünyanın en büyük ikili ticaret ilişkilerinden biri olduğunu belirtti. Büyük Göller bölgesini büyük küresel ekonomilerle karşılaştırarak bu ilişkinin ölçeği hakkında bir perspektif sundu.

“Bu ilişki çok önemli. Sadece Büyük Göller bölgesini sayarsak… dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olur, Japonya ve Almanya’nın toplam ekonomisine neredeyse eşittir ve bölge ABD-Kanada toplam işgücünün yaklaşık üçte birini istihdam etmektedir,” dedi White.

Kuzey-Güney ortaklığının önemine değinen White, Kaliforniya ekonomisinin Kanada’nın neredeyse iki katı büyüklüğünde olduğuna dikkat çekerek bu ittifakın önemli küresel etkisinin altını çizdi.

BMO gibi Kanadalı bankalar, Kanada’daki iç pazarın doygunluk belirtileri göstermesi nedeniyle ABD ve diğer bölgelerde giderek daha fazla büyüme fırsatı arıyor.

Ekonomik büyümeye ilişkin olumlu görünüme rağmen White, yüksek borçlanma maliyetleri ve zayıflayan talebin uzun bir süre daha devam edebileceğini öne sürerek faiz oranı ortamına ilişkin ihtiyatlı olduğunu da ifade etti. Yine de White, faizler düşmeye başladığında bir değişim yaşanacağını ve bunun da son yirmi yıla kıyasla temelde farklı piyasa özelliklerine sahip “yeni bir normale” yol açacağını öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kartepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu